Společné akceZe života Mš

 

 

VŠEM PŘEJEME KRÁSNÉ SLUNÍČKOVÉ LÉTO A  TĚŠÍME SE NA VÁS V ZÁŘÍ .... 

A ještě jedna super hláška  na prázdniny od Ríši - jeho výroky nám budou opravdu chybět :-)  .

" Já jsem v televizi viděl, jak měli černouškové takový KOPAČANGY a s nima dloubali pod zemí studny a domky"  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             29.6. 2021 - Zahradní slavnost

Rozloučení s našimi předškoláky a celým školním rokem proběhlo v přátelské , až rodinné atmosféře pod rozlehlými stromy naší krásné školní zahrady. Z důvodů hygienických opatření se celá akce musela konat bez občerstvení, ale vzhledem k vyšším teplotám to možná ani nevadilo. Princezna Helenka předala diplomy všem dětem ze třídy Berušek a mladším dětem ze třídy Včeliček za úspěšně zvládnutý školní rok. Potom jsme se rozloučili s dětmi, které školku opouštějí z důvodu stěhování. Nakonec princezna slavnostně "pasovala" děti ze třídy Včeliček, "odlétající" v září do velké školy, na školáky s přáním všeho dobrého a děti ze třídy Berušek jim zazpívaly písničku na rozloučenou. Mysleli jsme, že tím program skončí, ale dvě maminky našich předškoláků pro nás také měly překvapení. Za troubení fanfár předaly  všem zaměstnancům MŠ - CERTIFIKÁT, plný krásných a dojemných veršů a každého zaměstnance "pasovaly" medailí podle jeho zásluh. Děkujeme mamkám za jejich krásné a dojemné poděkování - velmi si ho vážíme a dále děkujeme všem rodičům našich dětí za účast a podporu a samozřejmě za všechny krásné kytičky. Fotografie pro vzpomínku na akci najdete ve společném albu Včeliček a Berušek.

 Ríša si zpívá : " Rádio Impuls"

Samík si zpívá : " Rádio BLATNÍK"

 

21.6. 2021 - Celodenní výlet do Farmaparku Soběhrdy

První a v tomto školním roce i poslední celodenní školní výlet pro obě třídy byl opravdu zdařilý. Od dopravy autobusem, teplého a slunného počasí (lepší než déšť), krásné přírody, zábavy pro děti a až po stravování, vše můžeme hodnotit na jedničku. Komu děti ještě nedokázaly vylíčit, pokusíme se o stručný popis.

Po brzkém příjezdu do Farmaparku jsme se posilnili školkovou svačinkou v kryté herně a vypravili se na průzkum parku, každá třída šla svou trasu, podle svých schopností. S sebou jsme stále nosili vodu a dolévali ji dětem do lahviček a snažili se vyhledávat stín k odpočinkům a pitnému režimu. Během výletu děti jistě vypily sud vody! Cestou jsme potkali plno zvířátek - lamy, různé druhy ovcí a koz, velbloudy, divoká prasata, pštrosy, klokany, slepice, kačenky a nutrii, kterou jsme dlouho pozorovali. Cestou jsme se osvěžili u kytiček s vodní mlhou, bavili se na zábavných atrakcích a k obědu měli řízek s bramborovou kaší. K odpočinku po obědě jsme našli příjemné místečko v blízkosti potůčku ve stínu stromů. Děti zde mohly relaxovat na dekách a v houpacích sítích. Po odpolední svačince, která proběhla opět v kryté herně jsme zamávali zvířátkům, nastoupili do autobusu a plní zážitků odjeli do školky, kde už čekali rodiče. Všem rodičům děkujeme za hezkou spolupráci a přejeme hezké letní dny! Rozsáhlé a krásné fotodokumentace z celého výletu najdete u Včeliček zde a u Berušek zde.

3.6. 2021 - Výlet do Popoviček

Obě třídy se vypravily do jednoho cíle, každá však jinou cestou s krásnou jarní přírodou, kterou děti cestou pozorovaly. Starší děti ze třídy Včeliček šly směrem na Herink, stezkou kolem pasoucích se krav a oveček přes Chomutovice a dál do Popoviček kolem ohrady s daňky a koníky až došly do cíle, na který se všichni moc těšili - Dětské hřiště v Popovičkách. Mladší děti ze třídy Berušek šly kratší cestou přes louku přímo do Popoviček a protože přišly včas, stihly se podívat i na koníky. Všichni jsme se setkali u dětského hřiště, pod pergolou společně posvačili svačinku dovezenou za školky a pohráli si společně na malém hřišti. Děti ze Včeliček ještě stihly hrátky v lanovém centru pro starší. Děkujeme za krásné počasí a jsme moc rádi, že jsme šťastně a bez nehod dorazili zpět do školky a prožili společně krásné dopoledne. Někdo už sice byl trošku unavený, ale všechny děti samy došly! Foto z lesní třídy Včeliček zde a foto z luční třídy Berušek zde.

 

Dáda: "Já jsem se dole DEZINFEKCOVAL" (dezinfikoval)

 

2.6.2021- "Pohádka z písniček"

"Pohádka z písniček" je jak pro větší, ale tak i pro ty nejmenší děti, neboť je plná opravdu nejznámějších písniček či flétnových hádanek a děti mají radost z vlastního zpívání, což je i nejdůležitější. A k tomu si ještě všichni zahrály na drobné, hudební nástrojky a to pod krásnou modrou oblohou, protože pohádka se odehrála venku na školní zahradě. 

  Ríša: " My máme doma vozík z HRONBACHU." (Hornbach)

27.5.2021 - Bublinková show

Ve čtvrtek k nám přijel mladý pan kouzelník, který nejen ovládal kouzla s množením míčků, zmizením šátečku a pizzy, ale uměl vyrábět neuvěřitelné bubliny, až jsme se nestačili divit. Malé bublinky s dětmi umíme, ale vytvořit z bublin kolotoč, ohňostroj, krychličku, tobogán, nebo bublinkovou vánici, to už jen tak někdo nedokáže. Na závěr se Kryštůfek mohl na pár vteřin schovat do jedné velké bubliny a pan kouzelník nám ukázal, že i z mýdla, vody a vlastníma rukama můžeme třeba ve vaně tvořit mýdlové bublinky. Pan  kouzelník dokázal tvořit i bublinky kouřové... Foto zde.

11.5.2021 - Divadélko Harmonika

Po dlouhé době k nám přijelo loutkové divadlo, které se díky krásnému počasí mohlo konat na naší zahradě a tak mohlo hrát pro obě třídy současně. Děti se moc těšily. Jako ve většině pohádek se zde potkalo dobro se zlem a pohádkovým dědečkem, který věnoval hodnému hrnčíři Jírovi a jeho Mariánce, za jejich dobrotu, kouzelný hrnec. Hrnec pomohl této dvojici ke štěstí, chamtivého sedláka potrestal a s dětmi si i zazpíval. V průběhu pohádky děti pomáhaly vařit v hrnci pro sedláka bramborou polévku a zopakovaly si potřebnou zeleninu. Hrnec polévku nakonec stejně donesl Jírovi a sedlák neměl nic. A když si chtěl rozzlobený sedlák nechat spočítat všechny své zlaťáky, které si nechal nasypat do hrnce, děti si procvičily počítání i v písničce a hrnec zlaťáky donesl Jírovi. A kde skončil chamtivý a rozzuřený sedlák? Odnesl ho čert a všichni víme kam! Jak se dětem pohádka líbila poznáte i z fotografií, které najdete až na konci celého alba.

19.2.2021 - Varieté Adonis

Opět po roce nás navštívilo rodinné varieté Adonis se svými kouzly a zvířátky. V době pandemie museli letos hrát své představení v rouškách pro každou třídu zvlášť. Krásná paní Agnes a její tatínek nás bavili scénkami a překvapovali nečekanými kouzly. Děti z obou tříd byly statečné a pomáhaly kouzlit, ti nejstatečnější si vyčarovaly sladkost. Nám dospělým, jako tradičně, šikovné děti vyčarovaly kávičku pro chvíle pohody. Rodině Adonis moc děkujeme a těšíme se na další setkání! Foto z představení pro Včeličky zde a pro Berušky zde.

8.2.2021 - Loutkové divadélko - Červená Karkulka

Naši školku navštívili herci s krásným staročeským loutkovým divadlem a zahráli první představení u Berušek v Luční třídě. Po krátké přestávce se s celým divadlem přestěhovali do Lesní třídy a druhé představení zahráli Včeličkám. Přestože herci hráli z hygienických důvodů v respirátorech a se štíty, dětem to připadalo přirozené a známá pohádka o Červené Karkulce se jim velmi líbila. Nejzajímavější scény, kdy děti sledovaly děj se zatajeným dechem, bylo sežrání vlkem babičky a Karkulky a jejich následné vysvobození hodným panem myslivcem. Když se vlk s těžkým břichem plným kamení odpotácel do studny a utopil se (dlouho bylo slyšet bublání vody), děti jásaly a tleskaly! Měly radost, že zlo, jako v každé pohádce zvítězilo nad zlem. Na závěr následovalo focení dětí s kašpárkem, který divadélko uváděl a s koníkem Rozárkou zakončil.

17.12. 2020 - Veselé vánoční hody.

S paní Lenkou Hamajdovou jsme se prošli adventem za zpěvu písní, koled a doprovodu kytary a fléten.  Všechny děti byly postupně zapojeny do veselého muzicírování s orffovými nástroji až jsme došli k oslavě Vánoc - narození Ježíška a jako pastýři s ovečkami se mu zpěvem koled poklonili. Paní Lenka děti seznámila s tradicemi Vánoc, které sama, jako dítě prožívala na Štědrý den v Jizerských horách se svou rodinou a babičkou. Dozvěděli jsme se, co nesmělo na štědrovečerním stole chybět a proč se svazovaly nohy u stolu? A mnohem více...Hezký vánočně laděný program jsme zakončili koledou My tři králové jdeme k vám. Děti se krásně zapojovaly a vesele prozpěvovaly i naši nejmenší. Těšíme se na další návštěvu paní Lenky. Foto zde.

14.12. 2020 - Mikulášská nadílka.

Naší MŠ navštívil sv. Mikuláš s čertem. Děti brzy poznaly, že se čerta bát nemusejí, protože neumí ani do tří počítat a hlavně poznaly, že je s ním zábava! Kromě soutěží si děti zatančily,  zazpívaly a na závěr dostaly dárek - zdravé mlsání v kornoutu s perníčkem. Musely však Mikulášovi slíbit, že budou celý rok hodní. Návštěva tedy dobře dopadla, čert nikoho do pekla neodnesl a děti byly šťastné. Těšíme se zase po roce. Foto z události.

 

Adam:   " Juli, já jsem si přinesl z domova  ČAPOŠIC, můžu si ho s klukama prohlížet?"                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   1.12. 2020 - Život v naší MŠ zastavil na 9 pracovních dní  Covid- 19.

 

  13.11.2020 -  Malá technická univerzita.

Dnešní dopoledne si děti užily díky Malé Technické Univerzitě jako "Malí architekti". Podle technického výkresu si ve skupinkách postavily na "základovou desku" půdorys domu, dozvěděly si, které stěny jsou obvodové a které jsou příčky a nakonec si vybavily i jednotlivé místnosti nábytkem z obrázků. Fotky najdete v galerii u Včeliček pod názvem MTU. 

 

 Ríša: " To my máme vozík z HRONBACHU."

 

10.11.2020- Divadélko Kůzle - Pohádka Potrestaná lakota.

Děkujeme divadelnímu souboru Kůzle, paní Silvii a panu Františkovi, že nás navštívili a zahráli nám poučnou a zábavnou svou autorskou pohádku Potrestaná lakota. Ve vesnici Podpěšín bylo chalup jako máku. Ta šišatá, patřila Petrovi a ta Zorčina, byla bohatě zdobená. Mezi Zorkou a Petrem byl rozdíl, on chudý, ona bohatá, avšak oba byli z jedné vesnice a museli se spolu naučit vyjít. Petr měl 5 dětí a neměli „co do úst“, jak se říká a tak se snažil se Zorkou domluvit. Protože Zorka byla líná, přenechala Petrovi své pole, aby na něm vypěstoval úrodu. A protože byla hlavně lakomá, nechtěla se rozdělit spravedlivě na půl, ale požadovala, aby co vyroste nad zemí, bylo její a co vyroste pod zemí nechala Petrovi a dětem. Byla překvapená, když Petr chytře s dětmi vysel a sklidil řepu a jí zbyly jen listy. Další dohoda mezi Petrem a Zorkou byla naopak a Petr s dětmi vysel a sklidil obilí. Zorka byla opět zklamaná a rozzlobená, protože jí zbyly z obilí pouze kořeny. Do třetice všeho dobrého mohl Petr s dětmi sklízet v sadu ovoce a roztřídit ho do košíků. Jeden košík pro Zorku, jeden pro Petra a děti. Ale co se nestalo. V noci se k plným košíkům přikradla Zorka a oba košíky s ovocem si odnesla domů. Druhý den ráno, překvapený Petr ovoce hledal a našel jen strašáka v zelí. Jak to bylo s ovocem se dozvěděl od dětí a zachoval klidnou hlavu. Strašákem vystrašil Zorku, která se ke krádeži a lži nakonec přiznala, protože měla špatné svědomí. Petrovi košík s ovocem vrátila a prosila ho o odpuštění. Petr rád odpustil a na vše zapomněl. Zorka se dokonce i změnila a nabídla Petrovi pomoc na zahrádce a na poli. S dětmi jsme na vlastní oči viděly, že lenost a lakota se nevyplácí a kdo je poctivý, práce se nebojí a má i smysl pro humor, může být v životě šťastný i když zrovna není bohatý. Navíc jsme si s dětmi připomněly i praktické věci ze života ( např. co na zahrádkách děláme na podzim - sklizeň a třídění ovoce, celý proces vzniku mouky, pěstování řepy..) a s šikovnými herci a zpěváky ve dvou osobách jsme se pobavily i si vesele zazpívaly. Fotky z představení najdete zde.

 

19.10.2020 - Malá Technická Univerzita.

Dnes jsme ve třídě Včeliček zahájili projekt Malá Technická Univerzita. Celý projekt je realizován do deseti projektových dnů / lekcí/ a je zaměřený na rozvoj polytechnických dovedností dětí. V první lekci, nazvané   " Stavitel města", se děti seznámily se základy kartografie a poznávaly různé druhy map . Z kostiček stavebnice LEGA postavily důležité stavby, které se ve městech nacházejí - škola, obchodní dům, nemocnice, hasičská a policejní stanice, benzinová stanice,..   a podle plánku je rozmístily ve městě na správné místo. Nakonec si společně vytvořené město zakreslily do mapy. Za dobře zvládnutou lekci byl každý oceněn titulem " Stavitel města".

  uč.: " Děti, nikdo z vás nebude dávat nafukovací balónek do pusy, nafouknete si ho až doma."

Esterka: " Já vím, protože je KUNAVIRUS."

 

16.10.2020 - Naším letošním prvním divadelním představením v mateřské škole byla pohádka "Princezna Čokoláda". A jak už sám název napovídá, byla o princezně, která nejedla nic jiného než samé sladkosti a všechny zdravé potraviny jíst odmítala .  Ze všeho toho mlsání jí bolely zoubky a bříško. O uzdravení princezny se zasloužil Kašpárek, který ji dovedl k černokněžníkovi do lesa. Černokněžník společně s dětmi naučil princeznu jíst maso, ovoce, zeleninu,... . Pobyt na čerstvém vzduchu jí také moc prospěl a tak se místo bleďoučké , unavené princezny do zámku vrátila princezna  plná elánu s čokoládově opálenou tváří.

1.10.2020- Čtvrteční slunečné dopoledne si  děti užily v Modletické hasičské zbrojnici pod vedením samotného pana starosty hasičů Luboše Škáby, jeho ženy Evy, p. Knitla, p. Lebra a Zdendy Stupky, kteří dětem ukázali kompletní vybavení hasičské Tatry a seznámili je jak se s čím zachází a k čemu vybavení Tatry hasiči vlastně využívají.  Děti si "osvěžily" znalost  důležitých telefonních čísel, prokázaly svou zručnost při spojování hadic a se zájmem si vyslechly i povídání o tom jak se chovat, kdyby začalo doma hořet a jakým hasicím přístrojem se co hasí.  Nakonec si děti i zasoutěžily o putovní pohár,  na kterém jsou jména všech dětí, které v posledních letech  zvítězily v závodě o nejrychlejší zásah při hašení " hořícího domku". Na závěr hasiči dětem ukázali jak se používá vodní dělo  hasičské Tatry a protože nám krásně svítilo sluníčko , vykoukla na nás přes vodní proud stříkačky veliká duha . Berušky se vrátily do školky o něco dřív a tak jim na cestu zahoukala  alespoň siréna hasičského auta. Všechny děti získaly vysněnou medaili a spokojeně, obohacené o nové zážitky, se vrátily na oběd do mateřské školy. Moc děkujeme všem dobrovolným hasičům, kteří si na nás udělali čas, v jejich jinak pracovní den, a strávili s námi prima dopoledne. 

  Ondra: " Juli, já viděl auto - byla to bílá MUSALÍNA".

Ještě že mám doma samé chlapy, po chvilce dohadování jsme se společně dopracovali k tomu, že šlo o LIMUZÍNU . :-).

 

27.9.2020- Dnes naší školku navštívilo první a hned veselé hudební vystoupení Jáji Notičky. Děti společně s Jájou a žabákem hledaly ztracenou písničku, k tomu si i zpívaly a tančily, užily si spoustu legrace a nakonec i soutěžily. Všichni byli nakonec odměněni sladkým bonbónkem. Fotky z tohoto vystoupení najdete ve Fotogalerii ve společných akcích.:-)

 uč.: "Děti, co dělají vaši rodiče, kam chodí do práce?"

Lukášek: ( o mamince) " Vždycky si to připraví, pak to otočí a pak uřízne."

 

 1.9..2020 -  Zahájení nového školního roku .  

 Na dnešní den jsme se všichni moc těšili. Po roce pobytu v náhradním kontejnerovém zařízení jsme mohli přivítat děti v naší krásné, kompletně zrekonstruované mateřské škole . Do mateřské školy dnes krom starých známých přišli i noví kamarádi, které jsme mezi sebou slavnostně přivítali a předali jim drobné dárky. Novým dětem bude možná chvilku trvat než si na nové prostředí, bez maminky, zvyknou. Letos je to dvojí zvykání - zvykají si nejen děti, ale i my dospělí. Neustále něco hledáme, občas něco nezafunguje úplně stoprocentně. Držte nám palce a mějte trpělivost nejen se svými, někdy plačícími, dětmi, ale i s námi. Slibujeme, že se posnažíme, aby se vše co nejrychleji " zaběhlo". Držte nám palce!!!!

 

 

Menu

2. 8. Gustav

Zítra: Miluše

ÚSMĚVNÉ VÝROKY DĚTÍ najdete pod odkazem "Ze života MŠ"

Práce s dětmi je  krásná a nás , dospěláky, velice obohacuje - nedovolí nám zestárnout. S dětmi si užijeme hodně legrace. Přečtěte si, čím nás vaše děti baví.
smajlík 5.gif

 

Návštěvnost stránek

083784