Lesní třída - Včeličky


16.5.2022- Malý zpracovatel odpadů

Dnes nás navštívil v tomto školním roce naposledy Adam z MTU a děti se na chvíli staly malými zpracovateli odpadů. Všichni jsme viděli jak to probíhá na skládce, Adam dětem ukázal technologii ukládání odpadů, děti si postavily kontejnery různé barvy podle toho, co se do nich dává, třídily do nich správně odpad a i viděly jak se recykluje papír. 

 

6.5.2022- Lesní pedagogika 

Páteční dopoledne navštívil naší školku lesník Kuba ze spolku Srdcem k přírodě a zábavnou formou připravil dětem hry s úkoly na naší školní zahradě. Děti hrály stopovanou a na konci cesty našly ježka, správně pojmenovávaly přírodniny, které nacházely mezi stromy, správně přiřazovaly obrázky zvířat s kůží, podle hmatu poznávaly se zavřenýma očima, co je v látkovém pytlíčku( kámen, dřevo, žalud, kaštan, drápek, makovice, apod), dalekohledem rozpoznávaly zvíře u stromu a nakonec určovaly co patří a nepatří do lesa. A protože toho děti věděly opravdu hodně, vlastně úplně všechno:-), každý si odnesl dřevěnou medaili s otiskem zvířete, které si samy vybraly. 

 

 Duben u Včeliček "Vůně jara"

Krásný, voňavý, kvetoucí měsíc duben jsme s dětmi věnovaly jaru. Poznávali jsme různé jarní kytičky jak na obrázku, tak v zahrádkách po celých Modleticích, kterými jsme denně procházeli, také jsme se o nich naučili básničky a i jsme si o nich zpívali, školku nám zdobí namalované a vystříhané a tak už je všichni dobře známe. Víme také, jestli nám rostou kytičky např. ze semínka či s cibulky. Na naší zahradě jsme společně zaseli nějaké bylinky pro dochucení některých jídel od Jiřinky a zkusili jsem si zasadit i brambory. Do toho měsíce patří i svátky jara, Velikonoce a tak jsme se každým barevným dnem dostali až na velký pátek, kdy jsme si pro děti připravili velikonoční procházku, na které odpovídaly na otázky a s pomocí rodičů vyplnili tajenku, která jim odkryla nového člena naší zahrady a tím je dřevěná socha skřítka Kaštánka. A protože už i občas vykoukne a zahřeje sluníčko, tak jsme pozorovali na zahradě drobný hmyz jako například broučky, včelky, mouchy, motýlky. Během měsíce nás ve školce navštívilo i některé z divadélek, které k nám pravidelně jezdí, shlédli jsme zajímavý pořad o Velikonocích, pořád si připomínáme jak je důležité si pravidelně a správně čistit zoubky s projektem Zdravý úsměv, při MTU se děti staly malými energetiky a každé pondělí a středu máme díky Elišce kroužek angličtiny. A my už se pomalu chystáme na začátek května, na den maminek. 

 

25.4.2022- Malá technická univerzita

Dnešní, pondělní dopoledne se děti na chvilku staly malými energetiky. Seznámili se se způsoby výroby elektřiny, zkusili si postavit tepelnou elektrárnu, i dokonce dopravili uhlí do jedné z nich, postavili rozvodné sítě a stožáry s vysokým napětím a nakonec rozvedli elektřinu do domácností. Na konci za svou stavbu každý dostal diplom. 

 

 

Březen u Včeliček- " Zvířátka jsou naši kamarádi" 

Po celý měsíc březen jsme se s dětmi "kamarádili" s různými zvířátky. Víme, jaká zvířátka žijí v lese, která zvířátka můžeme vidět kolem vody, povídali jsme si společně o zvířátkách ze statku a děti vyprávěly i o svých mazlíčcích, které mají doma a pěkně se o ně starají. Nejen, že jsme zvířátka přiřazovali k sobě, když se jim "zaběhlo" jejich mláďátko, ale také jsme si vyrobili z papíru vránu, sovu, děti společně nakreslily  leporelo s pohádkou "Zvířátka a loupežníci", kterou si společně i zdramatizovaly. Procvičili jsme si listnaté a jehličnaté stromy, některé umíme i pojmenovat. Děti už vědí o koloběhu vody v přírodě, jak vzniká déšť, kam odtéká podzemní voda a jak se voda vypařuje. Naučili jsme se legrační básničku "Na jabloni hrušky zrají", zpíváme spoustu písniček o jaru a o zvířátkách, celý měsíc cvičíme a překonáváme různé překážky a také nezapomínáme na kulturu. Naší školku navštívilo varieté Adonis, kde si děti mohly něco vykouzlit, přijelo nám do školky divadélko s pohádkou "O kašpárkovi a princezně", při malé technické univerzitě se děti staly malými vodohospodáři a také jsme si opět připomněli při projektu Zdravý úsměv jak je důležité si správně čistit zoubky. A už teď se těšíme na další měsíc, který nám snad přinese hezké, teplé počasí a také svátky jara.  

                                                                                                                                                                 28.3.2022  - Dětský úsměv  

Dnes naší mateřskou školu navštívila opět paní lektorka Zuzka z nadace Český zelený kříž s projektem      " Dětský úsměv". Tentokrát si s ní děti zahrály na návštěvu zubní ordinace. Hravou formou se seznámily s prostředím ordinace a čekárny, s úkony, které pan zubař provádí a s nástroji, které ke své práci používá. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Ctirad: " Můj strejda Jára má takový hustý oranžový fousy  . Vypadá  úplně jako orangutan ."                                                                                                                                      

  21.3.2022  - Malá technická univerzita                                                                                                                                                                                                                                                                               Dnes si děti na chvíli při MTU vyzkoušely být "Malými vodohospodáři". Dozvěděly se, jaké druhy nečistot se můžou dostat do odpadních vod, seznámily se s tím jak pracuje čistička odpadních vod a v čem spočívá její význam. Na základě praktické ukázky lektora viděly, jakou funkci mají v čističce jednotlivé druhy filtrů a jak zdlouhavý celý proces čištění je.  Zahrály si pohybovou hru " Dešťové kapičky" a na samý závěr si postavily z legových kostek podle návodu vlastní čističku.

Mareček: " Moje maminka je moc hodná. Koupila mi nový ČAČOPIS. Jmenuje se AUTO TIP."    

 

Únor  u Včeliček- " Cesta kolem světa"    

  V měsíci únoru se děti vydaly na cestu kolem světa. Nejprve se dozvěděly něco málo o Slunci a planetách, které kolem něj obíhají, o tom, proč se na Zemi střídá den a noc a čtvero ročních období. Dnes už vědí, že modrá barva na globusu nebo v mapě označuje vodstvo, hnědá hory, žlutá pouště , zelená lesy a louky a bílá  polární oblasti. Vědí, kde je na Zemi nejtepleji ,kde nejchladněji , kde najdou rovník , jak těžký je život v poušti a proč je nutné chránit čistotu vody a s vodou neplýtvat. Postupně se děti seznámily se životem lidí, podnebím, flórou a faunou jednotlivých světadílů. Kolem světa se vydaly i s námořníkem Boříkem prostřednictvím hudebního pořadu Lenky Hamajdové. Naše dlouhé putování skončilo v Evropě, v našem rodném Česku . Několik únorových dní jsme věnovaly seznámení dětí s tradicí MASUPUSTU - kdy a proč se masopust slaví, jaké jsou nejznámější masopustní masky,...  Děti si pod dohledem učitelky zadělaly těsto a usmažily masopustní pečivo.  Vyvrcholením našich " masopustních" aktivit byl školkový karneval. I v únoru děti hodně tvořily- vodovými barvami malovaly děti různých národností, vyráběly papírové  Laufry a Eskymáky, o kterých se také naučily básničku. Vyráběly si škrabošky a papírové čepice Laufra, podílely se na výzdobě třídy na karneval, naučily se nové písničky   / Afrika, Já mám koně, Citrónci/ a také nové hry/  Koňké dostihy, Laufr ztratil čepičku/. Tento měsíc začaly děti také pravidelně jezdit na plavání.

                                                                                                                                                           24.2.2022- Malá technická univerzita  

Čtvrteční dopoledne si děti užily s Ivou při malé technické univerzitě jako "Stavitelé věží". Podle obrázků poznávali Pražský orloj, Ještěd, Žižkovskou věž, ale i Eifelovku v Paříži. Dozvěděli se jak důležitý je rozklad hmotnosti a stability, účely věžových a výškových budov, jak důležité jsou vnitřní a vnější konstrukce a nakonec si i věž postavili podle plánu. 

           Lotka: " Víš, že existuje socha, která se jmenuje socha Svobodová? A moje maminka se jmenuje Sabina Svobodová...". 

Ondra: " Pan veterinář nám prodal zadarmo ježečka, říkáme mu Bambulka".

 

     Leden  u Včeliček- " Zimní radovánky"                                                                                                                                                                                                                                   

  První týden v lednu jsme si s dětmi zahrály na náš tradiční živý Betlém, kdy se děti převlékly za Josefa, Marii, Ježíška, Kašpara, Melichara a Baltazara, zvířátka a ostatní se "jen tak" přišli poklonit Ježíškovi a přinesli mu nějaký dárek. 7.1.2022 jsme měli první Malou technickou univerzitu. Děti si zahrály na Malé projektanty, vyzkoušely si jak se budují vodovodní sítě, stavěly vodojemy, zapojovaly pouliční osvětlení, stavěly kanalizaci a čističku odpadních vod. 17.1.2022- pondělí-  si děti Z Berušek a Včeliček důkladně potrénovaly čištění zoubků s paní lektorkou Zuzkou, která už naší školku navštívila celkem po čtvrté. Důraz je kladen především na opakovaný praktický nácvik účinného čištění chrupu. Je to osvědčený způsob, jak předcházet zubním kazům a parodontóze.27.1.2022 - V rámci projektu Malá Technická Univerzita se dnes na čas z našich dětí stali stavitelé mostů. Vše začalo pohádkou o nejznámějším českém panovníkovi Karlu VI., o tom, co všechno za své vlády v českých zemích vybudoval a tak samozřejmě došlo i na slavný Karlův most. Nejdříve si každý postavil svůj malý most na kterém si děti procvičily vázání cihel a zjistily, jak důležité jsou pro pevnost a stabilitu mostu pilíře a co jsou to mostní oblouky. Vyvrcholením všeho byla týmová stavba velkého Karlova mostu přes řeku Vltavu. Během celého ledna jsme také zpívali zimní písničky, naučili se novou básničku o sáňkování, tvořili jsme z barevných papírů krásně vystříhané zimní čepice, modelovali jsme lyžaře, modrou inkoustovou barvou jsme si namalovali čtvrtku a do té jsme pak "kouzlili" zmizíkem zimní obrázek a nakonec nám během měsíce alespoň trošku nasněžilo a tak si děti mohly sáhnout na opravdový sníh a ne si je házet papírovými koulemi po třídě. :-)

 

Učitelka: " Děti, co přinesli tři králové Ježíškovi?"

          Kryštůfek S. : " Zlato a kakadlo."

 

   Prosinec  u Včeliček- " Čas adventu"                                                                                   

Rok se s rokem sešel a nastalo nejkrásnější období, na které se v mateřské škole vždy těší nejen děti, ale i všichni dospěláci. Začátek měsíce byl věnován aktivitám motivovaným příchodem Mikuláše - děti malovaly, vystřihovaly a lepily čerta, Mikuláše a anděla a vytvořenými dílky  si vyzdobily schodiště mateřské školy.  Na příchod Mikuláše se připravovaly i nácvikem básniček a písniček a tak když školku navštívil čert s andělem, měly děti čím poděkovat za nadílku. Většina prosincových činností byla spojena s přípravou      na příchod Vánoc. Děti vyráběly papírové řetězy a ozdoby na vánoční stromeček, vánoční přáníčka a  dřevěné andílky Podílely se na výrobě adventního věnce, zdobení vánočního stromečku  a připravovaly vánoční překvapení pro rodiče - vánoční besídku, pekly a zdobily voňavé perníčky, seznamovaly se s vánočními zvyky a tradicemi , s pranostikami vztahujícími se k danému období. Nezapomněly ani na zvířátka a tak když napadl první sníh vydaly se do okolí školky s lojovými koulemi  a zavěšovaly je na stromy . V posledním  týdnu  přišel do školky Ježíšek a děti obdaroval spoustou nových hraček. Krásným a velice emotivním závěrem celého tohoto období byla návštěva kostela v Popovičkách, kde si děti za doprovodu varhan zazpívaly vánoční koledy.                                                                                                                                                                                                                                                                                2.12.2021- MTU- Čtvrteční dopoledne jsme prožili jako malí inženýři v Malé technické univerzitě. Děti se seznámily s významem inženýrských sítí, s barevným značením jednotlivých  rozvodů na stavbě a samy si vyzkoušely domovní rozvody vody, elektřiny a odpadů vybudovat a zapojit tak, aby byly plně funkční.  

 

  Waltík: " Juli, já jsem vás PŘESTVAVIL (překvapil), že jsem první, viď?"                 

            Kryštůfek S.: " Než přišli čerti, tak jsem seděl na záchodě a musel jsem si vzít uhlí,

                                      protože jsem z toho dostal průjem."   

 

    Listopad  u Včeliček- " Můj domov "    

Listopad se nesl ve třídě Včeliček příjemnou, domácí, rodinnou pohodou, protože téma měsíce bylo "Můj domov". Při společných povídáních jsme si s dětmi vyprávěly, kdo jak a s kým bydlí, jestli mají svou zahradu, protože bydlí v domě a ten kdo je z bytového domu, vyprávělo tom, kam si chodí  hrát  a na procházky. Děti si vyprávěly o tom, jak a s čím doma pomáhají, jaké povolání má maminka a do jakého zaměstnání chodí tatínek. V souvislosti s tím se seznámily s různými druhy lidských profesí a s jejich významem s důrazem na to, že každá práce je pro společnost stejně důležitá. Při kreslení a malování postav rodinných příslušníků a lidských profesí jsme si stále připomínali, jak se drží tužka a jak se má správně sedě zadečkem na celé židli a obě nohy jsou v pravém úhlu pod stolem. Naše nástěnky jsou plné  krásných obrázků k danému tématu. Také jsme si připomněli, co je to pantomima a hodně jsme se zasmáli při předvádění lidských profesí. Děti dobře vědí, kdo léčí lidi a také jak se jmenuje pan doktor, který léčí zvířata a protože díky podzimnímu počasí nemůžeme trávit pobyt venku na naší zahradě, tak při jedné z denních procházek po Modleticích jsme měli štěstí a na vlastní oči děti viděly pana veterináře Šimra s jeho bernským salašnickým psem, který se jmenuje Wendy. I v tomto měsíci jsme měli kulturní akce a to např. loutkovou pohádku O Budulínkovi, navštívilo nás Sférické kino s podmořským světem a rybičkou Nemo, měli jsme první hodinu o tom jak správně pečovat o zoubky nazvanou "Dětský úsměv" a také děti viděly známou pohádku O hloupém Honzovi. A nakonec nesmíme zapomenout na naší podzimní stezku odvahy, která se líbila jak dětem, tak i dospělým.                                                                                                             4.11.2021- Dnešní, deštěm "uplakané", dopoledne jsme strávili s Ivou jako Malí architekti při MTU. Děti se naučily číst technický výkres, prohlédly si jak vypadá nakreslený půdorys domu, stavěly si dům, naučily se určovat druhy domovních zdí a nakonec si dům i "vybavily" interiérem podle svých snů.

 

   Říjen u Včeliček- "Barvy podzimu"

 7.10.2021- dnes ráno měly děti poprvé Malou technickou univerzitu- 1. lekce - "Stavitel města". Během povídání poznávaly mapy, dozvěděly se, co obnáší práce kartografa, postavily z lego kostek důležité stavby, které do města patří a pak samy překreslovaly své stavby do mapy. Fotky naleznete ve fotogalerii "Říjen u včeliček".                                                                                                                                   Letošní říjen se nám opravdu oblékl do krásných barev a protože ani sluníčko nebylo skoupé, trávili jsme hodně času venku. Děti především pozorovaly změny v přírodě, které nám podzim přinesl, poznávaly stromy, keře a jejich plody, sbíraly přírodní materiál, který následně využívaly nejen k výtvarným a pracovním činnostem, ale nasbírané kaštany také kupříkladu  počítaly, procvičovaly si s nimi prostorové vztahy, vytvářely geometrické tvary a využívaly je k různým manipulačním i pohybovým hrám. Děti si  vydlabaly  dýni a vyrobily krásné skřítky Podzimníčky, kteří zdobí naší MŠ. Pochvala patří všem rodičům, kteří s dětmi vyráběli skřítky i doma - byli opravdu krásní  :-). Ve značné míře jsme při pobytu venku využívaly modletickou naučnou stezku. S podzimem přichází i práce na zahrádce a na poli - děti se proto učily poznávat různé druhy ovoce a zeleniny , s veselými draky si zase procvičily znalost barev a naučily se skládat dračí ocásky. I v říjnu si děti samozřejmě každý den zacvičily, zpívaly, malovaly a opět se naučily několik nových básniček .  Říjen jsme ukončili 29.10.2021 " Puntíkovým dnem". Copak nám asi přinese listopad ?

    Mareček - Nejde mu přetáhnout tričko přes hlavu, vzniklou situaci komentuje slovy:                       " Maminka mi pořád dává tričko s KRÁTKOU DÍROU"

 

       Září u Včeliček- "S kamarády je nám prima"

 1.9. jsme se po prázdninách všichni společně sešli v naší  třídě Včeliček a přivítali jsme mezi sebe nové kamarády, kteří k nám přišli ze spodní třídy Berušek. S dětmi jsme si povídali o naší mateřské školce, kdo v ní pracuje, připomněli jsme si jak se kdo jmenuje a s čím ve školce pomáhá. Pokud to šlo, trávili jsme většinu času venku na naší zahradě, kde jsme poznávali jehličnaté a listnaté stromy, jejich plody, které jsme si také nasbírali (např. jeřabiny, žaludy, šípky, jedlé i nejedlé kaštany apod.). Nasbírané přírodniny jsme využívali k je pro matematickým hrátkám / počítání, třídění, řazení, vytváření skupin, procvičování prostorových vztahů ,.../. Podle mapy, kterou jsme si nakreslili jsme chodili po Modleticích a seznamovali se s důležitými a zajímavými místy - víme přesně, kde stojí hasičárna, ve které jsme měli krásný dopolední program díky dobrovolným hasičům z Modletic, víme, kde je obecní úřad, obchod, řezníky, ale i třeba mlýnská louka s potokem. Z barevných papírů jsme si vytvořili dům, ve kterém děti bydlí a každý si  nakreslil, jak dobře se mu v domě bydlí. Děti malovaly vodovými barvami kamarády, na které se těšily po prázdninách zpátky do školky. Na konci září jsme si užili spoustu zábavy v hudebním workshopu "Podzim", při kterém se děti seznámily se spoustou hudebních nástrojů, na které si nakonec programu mohly zahrát. 

     

     Kryštůfek S." My jsme byli na Šumavě a tam jsme viděli vlky, rysa,.... a taky jeleny - oni se prali, protože byli v RÁJI ( měl na mysli říji).   

Součástí zářijových aktivit dětí naší třídy byl také projekt " Ostrov Šťastného života".   Prostřednictvím  příběhů třech kamarádů - Klárky, Toma a Filipa se děti přiměřenou formou seznámily v kapitole " Filip na ostrově Šťastného života" s tím, jak je důležité dodržovat úmluvy o právech dítěte, v kapitole " Filip a pět truhlic" byla dětem objasněna práva každého člověka na život, ochranu, svobodu, pomoc a vzdělání a v kapitole " Filip a Zlostníci" se děti dozvěděly, že ohleduplnost k druhým i k přírodě a respektování práv a svobod jsou základem šťastného života. Děti si na závěr společně vytvořily ostrov Šťastného života ve tvaru srdce na který si namalovaly naší mateřskou školu. Ten, kdo s námi chce na ostrově žít si přinesl fotografii a tu si na ostrov přilepil  . Každému, kdo není ochoten dodržovat pravidla našeho ostrova, hrozí vyhoštění na ostrov Zlostníků :-)  . K projektu se budeme s různými obměnami vracet v rámci každodenních činností v průběhu celého roku .

  

 

                                                                            

 

 

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

                                                                      

 

 


Menu

21. 5. Monika

Zítra: Emil

Vývěska

Zápis do MŠ Modletice pro školní rok 2022/2023 pro ukrajinské děti

Zápis_UK_překlad (1).docx

 Informace ke vzdělávání ukrajinských dětí

Příručka_rodiče_cz_Lex_bez.docx

( v českém jazyce)

Příručka_rodiče_ukr_Lex_bez UK.docx

( v ukrajinském jazyce)

Poplatky- úplata za květen,obědy na červen.docx

 

Nabídka táborů.pdf

 

TÉMA  podle ŠVP

 "Z pohádky do pohádky"

 Z pohádky do pohádky.gif

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Virtuální prohlídka

JÍDELNÍČEK

21.-25.2.2022.xls

 

 

 

 Alergeny

 smajlici-ke-stazeni-1610.gif

 Školské poradenské zařízení.docx

 

Rodičovská knihovnička.pdf

 kasp.jpg

Povinně zveřejňované informace.docx

 

 

ÚSMĚVNÉ VÝROKY DĚTÍ najdete pod odkazem "Ze života MŠ"

Práce s dětmi je  krásná a nás , dospěláky, velice obohacuje - nedovolí nám zestárnout. S dětmi si užijeme hodně legrace. Přečtěte si, čím nás vaše děti baví.
smajlík 5.gif

 

Návštěvnost stránek

097131