Lesní třída - Včeličky


Červen u Včeliček- "Léto ťuká na dveře"    

Poslední, předprázdninový měsíc jsme začali týdnem dětských radostí, protože všechny děti mají svátek. Každý den v tomto týdnu se nesl jiný, jeden byl duhový, druhý kruhový, další šátečkový a tak jsme si každý den užily s dětmi jinak. Dvakrát v tomto měsíci jsme stihli MTU, kdy se děti seznamovaly s projekty jako "Malý vodohospodáři a energetici". V druhé půlce měsíce jsme si s dětmi užily celodenní výlet ve Farmaparku v Soběhrdech, kde na nás čekala spousta zvířat v ohradách jako například poníci, velbloudi, lamy, klokani atd. K obědu děti "zvládly" velký, výborný řízek s bramborovou kaší, na kterém jsme si všichni moc pochutnali. Polední klid jsme strávili v úžasném stínu u potůčku, kde se děti mohly pohoupat v sítích a popovídat si na "piknik dekách", které jsme si přivezli sebou a společnost nám dělala nutrie, kterou jsme pozorovali při pojídání "ředitelského" jablíčka od Julinky:-). Děti celý den popíjely vodu, kterou jsme jim neustále doplňovali do lahviček a vůbec jsme je k tomu nemuseli nutit. Každý si přivezl domů na památku kelímek na pití a spoustu krásných zážitků. Konec měsíce jsme uzavřeli naší tradiční zahradní slavností, při které jsme popasovali společně s Helenkou z Duhového divadla naše předškoláky na školáky, následně některé větší Berušky dostaly medaili pro vstup do starší třídy Včeliček a ostatní děti získaly Diplom se smajlíky za své úspěchy v tomto NE tradičním školním roce. 

Všem přejeme krásné, slunečné prázdniny a ať se ve zdraví zase v září setkáme!!!:-)

 

                                                                                                                           Tomášek slavil v červnu narozeniny a přinesl dětem dort ve tvaru kravičky. Děti s učitelkou stojí nad dortem a dohadují se, co dobrého budou mít dnes k obědu.                                                       Učitelka se směje a říká: " Co budeme mít k obědu - krávu?"

Honzík: " Ne, ne, máma mi to četla, dneska máme ZAJÍCE ( králíka)

 

 

Květen u Včeliček- "Z pohádky do pohádky"

Měsíc květen jsme si s dětmi užily v plné síle a proudu. Hned na začátku jsme s dětmi připravovaly překvapení pro maminky v podobě nazpívaného videa s písničkou k svátku všech maminek a výrobou krásného přáníčka plných srdíček a kouskem dobré čokolády Mersi!

Další dva týdny jsme si užily s dětmi vyprávěním, čtením, malováním, tvořením, kouzlením dramatizováním a prohlížením spoustou krásných pohádek a postav z nich. Díky obrázkům různých pohádek, které jsme měli rozmístěné po třídě a lehárně dokázaly samy děti vyprávět příběh ostatním kamarádům před odpoledním odpočíváním. Předškolní děti navíc zpracovaly spoustu metodických listů k přípravě pro svůj vstup do školy obsahující pohádková témata, chodbu do patra zdobí nástěnka plná Červených karkulek, které děti vystříhaly z barevného papíru. 

Poslední týden toho měsíce jsme si s dětmi díky malovaným obrázkům připomněly různé večerníčkové postavičky, včetně hlavního, veselého Večerníčka, kterého si děti vytvořily z nafukovacího balonku a k tomu mu složily čepici z papíru, poznávaly písničky z pohádek, které jsme si s dětmi pouštěly, malovaly svou oblíbenou večerníčkovou postavu vodovkami. 

V tomto měsíci děti měly Projektový den MTU- "Malý stavitel věží" a veselou "Bublinkovou show" i s kouzlením. 

 

Samík"Boba a Bobka mám doma na DÝČKU" (DVD)

 

          Ríša: "U nás v Herinku je Vietnamec, jmenuje se Michal a hraje HONEJBAL." (nohejbal) 

 

Duben u Včeliček- "Vůně jara"

Po neplánovaném uzavření  mateřské školy kvůli Covidu se děti naší třídy v omezeném počtu  / děti s povinným předškolním vzděláváním a děti zdravotníků/ poprvé sešly 12.dubna.  S dětmi jsme si povídaly o jaru, o tom jak se příroda probouzí ze zimního spánku, malovaly jsme první jarní kytičky, které na nás vykukují pod posledními zbytky sněhu, naučily jsme se básničku o Petrklíči, který odemyká jaro, tančily jsme a zpívaly o bílých sněženkách-jarních panenkách. Díky pozorovacím kelímkům s lupou, které mají děti na školní zahradě k dispozici mohly pozorovat nejen drobný hmyz jako například ploštice a mravence, ale i různá klíčící semínka a drobné rostlinky.  Šatnu a schodiště děti vyzdobily housenkami z barevného papíru, motýlky, květy hyacintů a obrázky pavoučků v pavučině , které si děti  namalovaly nebo vyrobily z papíru. Také jsme si zasely s dětmi fazolky do zavařovacích sklenic a při tom jsme se naučily další básničku o tom, jak "Z malinkého semínka nám vyroste rostlinka" . Fazole děti každý den pozorují s očekáváním, kdy se objeví první klíček... .Temperovými barvami si děti  namalovaly větvičku zlatého deště a protože už nám začaly kvést i stromy, tak jsme si podle vlastní ruky vystřihly kmen a větve stromu a z kousků barevného papíru jsme si ho hezky "nakvetly". Dále si děti procvičovaly barvičky na jarních květinách, počítaly s beruškou a seznámily se s vývojem, žáby, kuřátka a motýla, prohlížely si obrázky různého hmyzu, zpívaly o housence,......  Teď už se budeme těšit na květen, lásky čas a na to, až se budeme moci sejít zase všichni - v plném počtu!:-)

 

Kryštůfek T. " Včelka má ŠVIHADLO (žihadlo) a může to zastrčit do mne"

 

Březen u Včeliček- "Zvířátka jsou naši kamarádi"

 Vlivem vládních opatření jsme se , bohužel, v průběhu celého měsíce března neměli možnost  setkat. Pro děti s povinným předškolním vzděláváním  „ nastalo“  vzděláván distanční. „ Zvířátka jsou naši kamarádi“  - to bylo téma běsíce března podle ŠVP. Cílem bylo, aby se děti v průběhu měsíce seznámily se zvířaty a jejich mláďaty, se způsobem jejich života, péčí o ně a užitkem, který lidem některá zvířata přinášejí. O zvířátkách jsme si měli zpívat, kreslit je , malovat a modelovat je. Zároveň se děti měly seznámit s významem přírody pro život člověka a vytvářet si základní poznatky o ekologii.  Ve školce by se nám pracovalo lépe, protože základem vzdělávání předškolních dětí je především prožitkové učení a to , bohužel, u počítače nebo jen s pastelkou a papírem za stolem dost dobře nejde a některé děti to ani moc nebaví.  Poděkování patří všem rodičům, kteří k  distanční formě vzdělávání přistoupili s největší odpovědností a důsledně vedli své děti ke zpracovávání všech zadaných úkolů.  Za to, že jsme celý měsíc zvládli nám všem bylo odměnou velikonoční putování za zajíčkovým pokladem . Paní učitelky se náramně bavily při jeho přípravě  a podle milých vzkazů a zaslaných fotografií od rodičů usuzujeme, že si celé putování náležitě užily i děti.

 

Ríša- "Juli, jak se jmenuje náš prezident?"

uč.: "Zeman!"

          Ríša: "No my si s Tomem hrajeme na Zemana a Babiše!"

          uč.: "A co kluci řešíte?"

          Ríša: "Hospodu".

 

Únor u Včeliček - "Cestujeme kolem světa"

V únoru se děti vydaly na cestu kolem světa. Nejdřív tak trochu nahlédly do tajemného vesmíru. Dozvěděly se, že kolem Slunce necestujeme pouze my, ale i jiné planety. Za pomoci globusu a sluníčka vytvořeného z lampy bylo dětem názorně objasněno, proč se pravidelně střídá den s nocí a proč se během roku vystřídá čtvero ročních dob. Mimochodem- děti se náramně bavily, když učitelka pobíhala s točícím se globusem kolem "zářícího Slunce". Postupně jsme s dětmi procestovaly všechny světadíly . Na každém z navštívených míst jsme se na čas zdržely a dozvěděly se o něm něco zajímavého. Každý navštívený světadíl si děti posléze mohly zakreslit do vlastnoručně vyrobené mapy světa. Dlouhé putování za poznáním jsme ukončily u nás doma- v samém srdci Evropy povídáním o našem hlavním městě / prohlížení obrázků významných místa kulturních památek, malování státní vlajky, seznámení se státní hymnou,..../. 

V rámci daného tématu děti také "výtvarničily" - malovaly zvířata a dětí různých národností, vystřihovaly Eskymáky, vyrobily si černošskou vesnici. Při návštěvě severního pólu učily děti malé Eskymáky počítat a znát barvy a Eskymáci je na oplátku naučili básničku a chytat ryby. 

Dnes už děti vědí, kde najdou rovník a kde póly, jaké máme světové strany, na které z nich vidíme vycházet a zapadat sluníčko, jak se žije v poušti a co najdou pod mořskou hladinou. 

Vyvrcholením našeho cestování byla hra "Putování za mapou Evropy". Děti měly za úkol projít známou trasu a cestou posbírat všechny díly rozstřihané mapy, na které po slepení označily srdíčkem Česko. Za splněný úkol na děti ve školce čeká diplom "Malý cestovatel". 

Ani v únoru jsme nepřestaly žít kulturně- navštívilo nás varieté Adonis, s Jájou Notičkou si děti užily karnevalový rej a děti absolvovaly další lekci Malé technické univerzity- "Malý projektant"

 

 

Leden u Včeliček - "Zimní radovánky"

Nový rok děti ve třídě Včeliček přivítaly vzpomínkami na Ježíška a seznámením se s pranostikami vztahujícími se k danému období. Celý první lednový týden se dále ubíral v duchu svátku Tří králů. Děti se seznámily s legendou o Třech králích, kteří putovali za narozeným Ježíškem do Betléma, na živý Betlém si společně zahrály a každý donesl Ježíškovi nějaký dárek. Z papíru děti vyráběly královské koruny a postavičky Tří králů, které si také nakreslily. Foto zde. Konečně napadl i sníh a tak se děti mohly plně věnovat i všem zimním radovánkám a nezapomněly ani nasypat ptáčkům do krmítek. Vyprávěly jsme si o zimním počasí, zimních sportech, o tom jak se v zimě správně oblékat a jak chránit své zdraví. Uprostřed měsíce nás bohužel zastihla další karanténa. Přesto si děti stihly namalovat i několik zimních obrázků a vyrobit papírové sněhuláky.

   

                                                                                                                      

Ríša:  "My už máme nové auto"
uč.:     "A kde jste pro něj byli?"
Ríša:  "Tam co děda."
uč.:     "Tak to asi v Praze, viď?"
Ríša:  "Ne, někde v Číně." (Trochu nás to vyděsilo, ale nebylo to tak daleko- šlo o Jičín.)

 

 


Menu

2. 8. Gustav

Zítra: Miluše

ÚSMĚVNÉ VÝROKY DĚTÍ najdete pod odkazem "Ze života MŠ"

Práce s dětmi je  krásná a nás , dospěláky, velice obohacuje - nedovolí nám zestárnout. S dětmi si užijeme hodně legrace. Přečtěte si, čím nás vaše děti baví.
smajlík 5.gif

 

Návštěvnost stránek

083783