Luční třída - Berušky


Leden u Berušek - "Zimní radovánky"

V prvním týdnu nového roku jsme vzpomínali na Vánoce, hráli si s kamarády a s novými hračkami, zpívali koledy, vyráběli si královské koruny a jako tři mudrcové, nebo pastýři nosili dary Ježíškovi v hudebně-pohybových hrách. Ve druhém týdnu jsme mysleli na ptáčky, kterým jsme uvařili "zobání" do krmítek. Ptáčky jsme si vyráběli, hráli si na ně při cvičení, smyslových a pohybových hrách, zpívali si o nich a některé již poznáme včetně jejich stop. Ve třetím lednovém týdnu se věnujeme našemu zdraví. Hned v pondělí nás navštívila paní lektorka Zuzka s programem "Dětský úsměv" a učila nás čistit si správně zoubky. V rámci řízených činností jsme se seznámili s neviditelnými kouzelníky Vitamínkem a Bacilem. Aby Vitamínek bydlil v našem těle a chránil nás před Bacilem, musíme jíst ovoce a zeleninu, dobře pít, cvičit, mýt si často ruce - hlavně před jídlem, chodit ven, vhodně se oblékat, odpočívat a umět se smát a radovat. To vše už víme.

Říkáme si, zpíváme: My tři králové jdeme k vám... / Bude zima bude mráz / Vrabec a sýkorka: Vzal vrabeček na taneček sýkorku, měli spolu jednou sólo na dvorku. Vrabec samé skoky, sýkorka zas kroky. Nešlo jim to dohromady na dvorku. / Vrabec: Típ, típ, típ, vrabec vrabce štíp. Poprali se na keříčku, vytrhli si po peříčku. Típ, típ, típ, vrabec vrabce štíp. / Krmítko: Na krmítko přileť ptáčku, vem semínko do zobáčku. Zima ještě dlouhá bude, sníh už leží téměř všude. Nemusíš mít obavu, tady najdeš potravu. / Zima: To je zima, toto zebe, když padají vločky z nebe. Obléknem si rukavice, boty, šály i čepice. Vyjdem mezi paneláky, budem stavět sněhuláky. /  To jsou prsty, to jsou dlaně, mýdlo s vodou patří na ně, a po mýdle dobré jídlo a po jídle zase mýdlo.

Prosinec u Berušek - "Čas Adventu"

Tento sváteční čas jsme zahájili čertovskými hrátky, návštěvou čerta a anděla a jejich Mikulášskou nadílkou. Ale hlavně byl pro nás čekáním a těšením se na Vánoce. Každý den jsme si nedočkavě otevírali kapsičky adventního kalendáře, do kterých nám chystal úkoly Ježíškův pomocník anděl a my počítali zbývající dny do Štědrého dne, kdy Ježíšek oslaví své narozeniny a přinese nám snad i dárky. Zároveň jsme společně stavěli papírový betlém pro Ježíška, který získal finální podobu 23.12. a můžete ho nyní možná spatřit ještě u nás v šatně a nebo už jen na fotkách. Cvičili jsme, zdobili adventní věnec, pekli cukroví, vyráběli vánoční dárečky a přáníčka, učili se koledy a připravovali se na vánoční besídku pro naše rodiče, která se nakonec z důvodu pandemických opatření nemohla v MŠ konat, proto jsme ji natočili, jako Vánoční dárek pro rodiče. Naše těšení na Vánoce umocnila návštěva paní Lenky Hamajdové, která nás provedla Adventem za zpěvu písní, koled, doprovodu kytary, fléten, zajímavých tradic, zvyků a krásných obrázků a také návštěva pana Hofbauera a jeho trumpety, se kterou jsme si zazpívali vánoční koledy. Když jsme se dočkali a do školky nám Ježíšek přeci jen dárky přinesl a bylo ji plno! - nemeškali jsme a za slunečného a mrazivého počasí vyrazili procházkou do kostela sv. Bartoloměje v Popovičkách, poděkovat mu. Viděli jsme zde krásný betlém a Ježíškovi za doprovodu varhan zazpívali koledy, které jsme se naučili - krátký video záznam zde, foto zde. Více info o všech zmíněných společenských akcích - zde. Jak celý měsíc u nás plynul a jak krásně jsme se měli, vám také mohou přiblížit fotografie. Všem našim milým rodičům přejeme krásné Vánoce a plno radostí a zdraví v novém roce.

Říkáme si, zpíváme: Leze z pekla, leze čert a to není žádný žert. Po světě se rozhlíží a zlobidla vyhlíží. / Stromečku vstávej, ovoce dávej, umyj se, ustroj se, je štědrý den. / Pásli ovce valaši / Půjdem spolu do Betléma / Moje malé světélko, chci aby svítilo / Světla, světla lucerničky, ta nám září jako svíčky. Velké lampy zas, nesou noční jas. A ta malá světýlka, přicházejí z lehýnka. Krůček tam a zase zpátky, hop a vklouznem do pohádky.

Listopad u Berušek - "Můj domov"

Jako si zvířátka připravují své domečky, aby přečkali zimu, tak i my jsme se zaměřili na náš domov, kde je teplo, když venku už je chladno a zima. Nejprve jsme domečky dokreslovali, vybarvovali, vystříhávali a lepili. Umíme o něm i říkanku. Při stavbách domečků jsme se seznámili s některými  geometrickými tvary (kruh, stříška, čtverec nebo kostka) a víme, co ve kterém pokoji děláme a jak se mu říká. A také víme, kdo v našem domečku bydlí. No přece naše rodina, kterou umíme pojmenovat a někdo i nakreslit a spočítat na prstech. Také víme, že když jsme ve školce, proč naši rodiče chodí do práce. Nevíme mnohdy přesně, co v té práci dělají, ale poznali jsme plno profesí, na které jsme si hráli. Hráli jsme si na pana zahradníka, pana pošťáka Pata a roznášeli poštu. Když jsme byli kadeřníky, navlékali jsme vlasy a česali je, stříhali a natáčeli na natáčky. Jindy, když jsme byli kuchaři, vyrobili jsme si kuchařské čepice a uvařili výborný zeleninový salát. Ještě jsme se proměnili v řidiče aut, autobusu, vlaku a nebo v pilota letadla, muzikanty a nakonec z nás byli malíři, kteří pomocí válečků namalovali krásný impresionistický obraz, který visí v šatně. Fotografie z  celého měsíce najdete zde.

Říkáme si, zpíváme: Byl jednou jeden domeček, Mámo, táto, v komoře je myš,  Šel zahradník do zahrady, Chvíli krokem, chvíli klusem, jedeme si autobusem. Řidič mačká houkačku, jede každou zatáčku. Listopad, listopad.

Říkanka pro správný úchop tužky: Vezmi palec, ukazovák. Zob, zob, teď máš zobák. Do zobáčku tužku dáme, prostředníčkem podpíráme.

Říjen u Berušek - "Barvy podzimu"

Změny přírody jsme sledovali hlavně "Na zahrádce", což bylo převážně hlavní téma pro práci s dětmi. Znaky podzimu - vítr, déšť, padání listí, uspávání zvířátek a sklizeň ovoce a zeleniny jsme si připomínali v říkankách, písničkách a při pohybových a logopedických chvilkách, které jsou u nás součástí téměř každého dne. Už také víme, co roste na stromě a že strom má kmen a korunu, co roste na záhonku, že něco je kyselé a něco sladké. Většina dětí zná základní barvy, které velmi často při hrách opakujeme. Tvořili jsme z přírodnin - navlékali je, obtiskovávali je, tvořili z nich obrazce a obrázky, hráli si s nimi a vytvořili z nich hezké podzimníčkové zátiší do oken u hlavního vchodu školky. 22.října jsme oslavili Den stromů jejich výrobou a snad všechny děti se už seznámily s nůžkami a temperovými barvami. Učili jsme se kreslit kruh, kolo, motanici a rovnou čáru se správným úchopem tužky. Nezapomněli jsme na draky, které jsme si vyrobili a seznámili se tak s lepidlem. Jednomu velkému drakovi jsme vytvořili ocas hrou, při které jsme si procvičovaly základní barvy, předložky (mezi, vedle, na) a porovnávání (větší, menší, největší). Podobně a nenápadně se děti procvičily i při dramatizaci pohádky O řepě. Svátek Haloween jsme si připomněli vyřezáváním a dlabáním dýně, kterou nám přinesl Kubíček, a která nám dlouho hlídala školku. 29.října jsme se seznámili s projektem "Puntíkový den" a proto již víme, že lupénka není nakažlivá a na důkaz toho, že to víme, jsme si vyrobili oblíbené myšky tanečnice s lupénkou. Fotografie z celého měsíce najdete zde.

Říkáme si a zpíváme:  V zahradě na hrušce / Lezu, lezu po žebříku / Foukej, foukej větříčku / Koulela se koulela, velikánská brambora / Dešťové kapičky / Myška tanečnice

Září u Berušek - "S kamarády je nám prima"

Celý měsíc byl pro většinu dětí ve znamení "Seznamování" a "O emocích". Seznamování s novými kamarády, se třídou, hračkami, školkou, zahradou a životem v MŠ není jednoduché. Některé děti prožívaly první odloučení od rodičů na delší dobu více a my všichni jsme se jim snažili pomoci tento pocit opuštěnosti překonat. Strach a smutek se nejlépe dařilo zahánět činností, jako v pohádce Princové jsou na draka. Kreslili jsme, malovali, cvičili a zpívali na téma barvičky, školka, kamarádi. Později, když už jsme se odvážili na první vycházku, poznávali jsme obec Modletice a přenesli ji i do mapy. Navštívili jsme místní hasiče, rybníky s kačenkami a pozorovali život v obci. Děti na vycházkách nejvíce bavila hra na zdravení - třeba vám ji doma také předvedou. A kdo nás v tomto měsíci navštívil? To zjistíte v sekci "Společné akce". Fotografie z celého měsíce u nás najdete zde. 

Říkáme si a zpíváme: Šel medvídek do školky / Na jahodu červenou / Tú, tú, tú, auto už je tu / Česat jabka to je snadné 

Naše rituální říkanky: To jsou ruce, to jsou dlaně / Jede vláček motoráček / Pět lištiček /  Dupy, dupy, klapy, klapy  

smajlík

 


Menu

27. 1. Ingrid

Zítra: Otýlie

Aktuality

ÚSMĚVNÉ VÝROKY DĚTÍ najdete pod odkazem "Ze života MŠ"

Práce s dětmi je  krásná a nás , dospěláky, velice obohacuje - nedovolí nám zestárnout. S dětmi si užijeme hodně legrace. Přečtěte si, čím nás vaše děti baví.
smajlík 5.gif

 

Návštěvnost stránek

091129