Luční třída - Berušky


Červen u Berušek - "Léto ťuká na dveře" Foto zde.

1. týden byl plný dětských radostí. Měli jsme Sluníčkový, Balónkový a Duhový den s návštěvou paní spisovatelky, která si s námi hrála a četla knihu, kterou pro nás napsala. Ve čtvrtek nás čekal Výletní den s oslavou MDD. Hned ráno jsme se vypravili na betonové hřiště, kde jsme se přivítali, hráli míčové hry, kreslili křídami a sportovali. Byla to zábava, moc nás to bavilo, jen nastala žízeň a hlad, který jsme museli utišit svačinkou u nedaleké hasičárny. Místo relaxace jsme ještě chtěli běhat a tak si zde některé děti zahrály ještě fotbal a pokračovali jsme dál směrem na Chválov. Navštívili jsme rodiče paní učitelky Denisky a na jejich zahrádce jsme se osvěžili ovocným nanukem, pohladili si psí kamarádku Nelinku a pohoupali se na houpačce. Bylo tu krásně, ale čekalo na nás ještě bublinkové překvapení. Na školní zahradě létaly malé i velké bubliny, pinkali jsme do nich a foukali jsme všichni o 106. Na závěr jsme si každý trošku toho bublifuku odnesl i domů spolu s banánovým Mimoněm od Včeliček. Děkujeme za dárek a krásnou oslavu MDD. Jsme skvělá parta už velkých dětí!
2. týden byl plný dopravních prostředků. Vyprávěli jsme si, čím pojedeme na výlet a nebo na prázdniny. Při cvičení jsme jezdili různými dopravními prostředky a hráli si hlavně na vláčky. Počítali jsme vagónky, dokreslovali je, nastupovali do nich podle barev a připomněli se, jak se v nich správně chovat. Házeli jsme si novou kostkou a podle počtu puntíků jsme cvičili. Hráli jsme si na dopravu, auta a semafor s obručemi, snažili se rozpoznávat rýmy. Hlavně jsme jeli autobusem na celodenní výlet! 
3. týden si připomínáme bezpečná pravidla chování o prázdninách a svátek tatínků. Když se rodičům ztratím, zůstanu stát na místě a čekám, než mne najdou. Měl bych znát své celé jméno a odkud jsem. Do bazénu mohu jen tehdy, pokud mě někdo hlídá. Na procházce musím vždy vidět dospělého a když jedu na kole, musím mít na hlavě helmu. Pro tatínky chystáme překvapení. 
4. týden si hrajeme na námořníky u moře. Vyrobili jsme si loď, záchranný kruh, oblečení  - trenýrky a tričko, k tomu přidali do kufru nezbytné věci k vodě a vyrazili na moře. Jako moře nám většinou sloužil padák, nebo lano. 
5. týden se připravujeme na velké loučení, Zahradní slavnost a kempujeme. Na zahradě jsme si založili tábořiště s ohništěm a stanem. Zpíváme u táboráku písničky s ukulelem, kytarou a kytarkami. Opakujeme tak všechny písně, které jsme se v průběhu roku naučili a které nás baví. 
Říkáme
si a zpíváme: Rozpočítadlo - Jede vláček motoráček, kolik vozů asi má?, Mám tě rád školko, ČervenJóga prstů, Přání pro tatínky, Loučící říkanka, Vadí-nevadí.

Květen u Berušek - "Z pohádky do pohádky" Foto zde.

1. týden byl plný příprav na svátek našich maminek. Hráli jsme si na maminku, říkali si, co všechno dělá a jaké životní etapy člověka v životě čekají. Připravovali jsme pro maminku dárek, cvičili a tančili. Konec týdne jsme zakončili zážitkovým programem "Nocování ve školce", aby si maminky odpočinuly. Také nás v tomto školním roce naposledy navštívila paní Zuzka s projektem Dětský úsměv a paní policistka Míša, která si s námi hrála a připomněla nám základní pravidla chování v dopravním provozu. Více informací v sekci Společné akceŘíkáme si a zpíváme: Vaří, pere, žehlí, šije, koupe děti, hrnky myje. Odpovídá na otázky, dává pusy z velké lásky. Kdo je to? / Maminko, ty jsi moje zlato, pusinku ti dávám za to. Jednu ti dám na líčko, ty jsi moje sluníčko. / Naše máma!
2. týden jsme se ocitli v divadle a ve 4 pohádkách z lesa - Červená Karkulka, Perníková chaloupka, O Smolíčkovi a Tři medvědi. Pohádky jsme si vyprávěli, hráli s pohybem, míči/míčky, v maskách, kostýmech a převážně v terénu v lese na školní zahradě. Karkulce jsme vyrobili a natrhali kytičku pro babičku, ježibabě vyzdobili perníkovou chaloupku a o všech pohádkách si zpíváme v písničce "Jede vláček do pohádky".
3. a 4. týden jsme si hráli s pohádkami z Večerníčků. Složili jsme si Večerníčkovu čepici a seznámili se s postavami nejznámějších pohádek pro nejmenší Králíci z klobouku, Víla Amálka, Krteček, Maková panenka, Včelí medvídci, Maxipes Fík a Křemílek a Vochomůrka. Stavěli jsme ve třídě domeček pro myšku, tančili a zpívali s Amálkou, navlékali korálky pro Makovou panenku, sbírali sladký nektar se čmeláky, lítali s nimi po lese a hledali zde obrázky slov, která jsme rytmizovali a počítali jejich slabiky. Ve slovech z lesa jsme hledali hlásku "S".  Hráli jsme si na školu s maxipsem Fíkem. Malovali jsme barvami, stříhali, lepili, cvičili, zpívali a říkali si: Jede vláček do pohádky... / Na melodii "Holka modrooká" k fixaci hlásky S - Já jsem pejsek Eda, nesu dopis od souseda, já jsem pejsek Eda, nesu dopis Vám. Sednu si sem na tu slámu, dám si u vás kus salámu. Já jsem pejsek Eda, nesu dopis vám.  / Na políčku v jetelíčku /. Tenhle medvěd rozdává med. Dá lištičce kmotřičce, dá veverce do hrnce, ježkovi dá medu soudek, zajíčkovi dá na zoubek. Zvířátka se radují, medvědovi děkují.

Duben u Berušek - "Vůně jara" Foto zde.

Ještě neskončil březen a my už nedočkavě probouzeli Jaro. Vítali jsme sluníčko, první kytičky, přilétající čápy a vlaštovky z teplých krajin, rodící se mláďátka. Jejich zvuky a názvy stále opakujeme. Tulipánky jsme malovali, počítali a pro jarní kytičky, které potkáme na procházkách si založili herbář. Poznáváme nejen kytičky, ale i hmyz a vše nové kolem nás. Ve třídě pozorujeme semínka fazolí, které jsme si každý dal do sklenice s mokrou peřinkou a každý den pozorujeme, jak nám fazole klíčí a roste. Co z nich asi vyroste? Malovali jsme květináčky, do kterých jsme si vyseli velikonoční travičku. Zdobili jsme velikonoční vajíčka a učili se, jak nejlépe na Velikonoční pondělí koledovat. Po Velikonocích si hrajeme na zahradníky a vyprávíme si, co pěstujeme v záhonku a kdo v něm také žije. Poznáváme, pěstujeme a počítáme zeleninu, hrajeme pohádku O řepě a každý si vyrobil svou krásnou mrkvičku. Malujeme a vyrábíme stonožku z korálků, procvičujeme stále barvy a počítání do pěti. Říkáme si a zpíváme: Na jaře (noty)Táta včera na venku, našel první sněženku. A hned vedle petrklíč, zima už je pryč! / Z malinkého semínka, které v zemi spí, roste, roste, rostlinka. A když se probudí, protáhne se, protřepá, leze z hlíny ven. Povyskočí do světa: „Přeji dobrý den!“ / Kroutila se žížala, kroutila se v trávě, zpívala si tralala, zvládá všechno hravě. Pojďte děti, půjdem k ní, budeme se plazit s ní. / Nepořádný krtek (noty) /

Březen u Berušek - "Zvířátka jsou naši kamarádi" Foto zde.

1. a 2. týden, téma Zvířátka na. statku: Zvířátka jsme poznávali podle obrázků, řeči a učili se názvy jejich mláďátek. Malovali jsme je, zpívali si o nich, cvičili s nimi a hráli o nich pohádky. Ovečky jsme i navštívili a tak už i víme, čím jsou pro nás spolu se slepicemi, krávou, prasátkem, kočkou, pejskem a husou užiteční. Říkáme si a zpíváme: Bumtarata na vrata, máme čtyři koťata. První mňouká - mňau, druhé přede, třetí spinkat nedovede. A to čtvrté prská, ocáskem si mrská. / Když jsem já sloužil, to první léto, vysloužil jsem si kuřátko za to... / Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte, krávy, krávy, jakou máte řeč.

3. a 4. týden, téma Zvířátka v lese: Víme, co v lese roste a jak se v lese musíme chovat, protože zde také žijí různá zvířátka. Se zvířátky jsme cvičili, malovali lišku a hráli divadélko "Bouda, budka" s maskami a loutkami. Pro zvířátka jsme stavěli les a oboru, těm domácím ohradu. Hráli jsme si na pilné, pracovité mravenečky. Třídili jsme s nimi odpad, cvičili a víme jak žijí. Stavěli jsme jim mraveniště, četli si o nich a jednoho polámaného mravenečka ošetřovali. Říkáme si a zpíváme: Liška, šiška, pampeliška, zabloudila v lese myška. Ten, ten, ten, ten musí jít ven! / Lidové písně - Já do lesa, nepojedu / Běží liška k táboru / Zajíček v své jamce / Polámal se mraveneček.

Únor u Berušek - "Cesta kolem světa" Foto zde.

1.týden: Již víme, že Země je kulatá, otáčí se kolem sluníčka a hnědé má hory, modré moře a zelené lesy a trávu. Abychom mohli po ní cestovat, je dobré nejprve poznat zemi, ve které žijeme. Víme, kde bydlíme a jak se jmenuje naše hlavní město. Známe naší vlajku, hymnu a víme, že mluvíme spolu česky. Planetu Zemi jsme malovali, cvičili s ní a vše pro nás důležité zakreslili do mapy ČR. Říkáme si a zpíváme: Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země.

2.týden: V pondělí jsme oslavili Masopust muzicírováním, zpěvem a výrobou masek. Více viz "Společné akce". Další dny jsme prožili v Grónsku - v zemi sněhu a ledu. O eskymácích a jejich životě jsme si vyprávěli, zpívali, iglů s námi eskymáky jsme malovali a lepili včetně chlupatého ledního medvěda. Hráli jsme grónský fotbal, lovili ryby, jako tátové a prolézali skrz iglů. Říkáme si a zpíváme: Daleko na severu, je grónská zem / Eskymáci, to jsou máci, když nemají žádnou práci. Zouvají si holínky, dávají si pusinky.

3.týden: Letěli jsme do Asie za zvířátky a medvídkem Pandou, se kterým jsme cvičili nejen Kung-fu. Víme, čím se Panda nejraději živí, jak a kde roste rýže i čaj a dokonce, jak se sklízí a dováží k nám na stůl. S rýží se nám hezky pracovalo, dobře se přesýpala a také se do ní hezky kreslilo. Takže teď víme, že nemusí být pouze k jídlu, ale můžeme si s ní i hrát a tvořit. Byl u nás také karneval a divadélko s cestovatelem Boříkem - obě akce jsme si hezky užili. Více zde.
Říkáme si a zpíváme: Panda velká bydlí v Číně, žije si tam celkem líně. Kožíšek má černobílý, pohled celkem roztomilý. Jídelníček podle vkusu - mladé lístky od bambusu.

4.týden: Podívali jsme se do Afriky za zvířátky. Napodobovali jsme zvířátka hlasem i pohybem a zpívali jsme si o nich. Hráli jsme si na opičky, slony a stádo slonů si vyrobili.
Říkáme si a zpíváme: Čáry, máry, ententýky, poletíme do Afriky, přidržte si čepice, hop a už jsme v Africe... Co tak koukáš milý brachu? Teď sem můj slon přichází. Čichá, čichá, beze strachu, chobotem sem tam hází. Z Afriky k nám dorazil, a teď troubí ze všech sil.

Tomášek si venku nasbíral plno klacíků, nese si je v náručí a povídá kamarádovi: "Uděláme si hovínek!" smajlík

Leden u Berušek - "Zimní radovánky" Foto zde.

V prvním týdnu nového roku jsme vzpomínali na Vánoce, hráli si s kamarády a s novými hračkami, zpívali koledy, vyráběli si královské koruny a jako tři mudrcové a pastýři nosili dary Ježíškovi v hudebně-pohybových hrách. Ve druhém týdnu jsme mysleli na ptáčky, kterým jsme uvařili "zobání" do krmítek. Ptáčky jsme si vyráběli, hráli si na ně při cvičení, smyslových a pohybových hrách, zpívali si o nich a některé již poznáme včetně jejich stop. Ve třetím lednovém týdnu se věnujeme našemu zdraví. Hned v pondělí nás navštívila paní lektorka Zuzka s programem "Dětský úsměv" a učila nás čistit si správně zoubky. V rámci řízených činností jsme se seznámili s neviditelnými kouzelníky Vitamínkem a Bacilem. Aby Vitamínek bydlil v našem těle a chránil nás před Bacilem, musíme jíst ovoce a zeleninu, dobře pít, cvičit, mýt si často ruce - hlavně před jídlem, chodit ven, vhodně se oblékat, odpočívat a umět se smát a radovat. To vše už víme. V posledním týdnu jsme se těšili na sníh, který nám nakonec nenapadl a tak jsme si zimní radovánky se sněhuláky a zimními sporty užili i bez sněhu ve třídě.

Říkáme si, zpíváme: My tři králové jdeme k vám... / Bude zima bude mráz / Vrabec a sýkorka: Vzal vrabeček na taneček sýkorku, měli spolu jednou sólo na dvorku. Vrabec samé skoky, sýkorka zas kroky. Nešlo jim to dohromady na dvorku. / Vrabec: Típ, típ, típ, vrabec vrabce štíp. Poprali se na keříčku, vytrhli si po peříčku. Típ, típ, típ, vrabec vrabce štíp. / Krmítko: Na krmítko přileť ptáčku, vem semínko do zobáčku. Zima ještě dlouhá bude, sníh už leží téměř všude. Nemusíš mít obavu, tady najdeš potravu. / Zima: To je zima, toto zebe, když padají vločky z nebe. Obléknem si rukavice, boty, šály i čepice. Vyjdem mezi paneláky, budem stavět sněhuláky. / To jsou prsty, to jsou dlaně, mýdlo s vodou patří na ně, a po mýdle dobré jídlo a po jídle zase mýdlo.

Prosinec u Berušek - "Čas Adventu" Foto zde.

Tento sváteční čas jsme zahájili čertovskými hrátky, návštěvou čerta a anděla a jejich Mikulášskou nadílkou. Ale hlavně byl pro nás čekáním a těšením se na Vánoce. Každý den jsme si nedočkavě otevírali kapsičky adventního kalendáře, do kterých nám chystal úkoly Ježíškův pomocník anděl a my počítali zbývající dny do Štědrého dne, kdy Ježíšek oslaví své narozeniny a přinese nám snad i dárky. Zároveň jsme společně stavěli papírový betlém pro Ježíška, který získal finální podobu 23.12. a můžete ho nyní možná spatřit ještě u nás v šatně a nebo už jen na fotkách. Cvičili jsme, zdobili adventní věnec, pekli cukroví, vyráběli vánoční dárečky a přáníčka, učili se koledy a připravovali se na vánoční besídku pro naše rodiče, která se nakonec z důvodu pandemických opatření nemohla v MŠ konat, proto jsme ji natočili, jako Vánoční dárek pro rodiče. Naše těšení na Vánoce umocnila návštěva paní Lenky Hamajdové, která nás provedla Adventem za zpěvu písní, koled, doprovodu kytary, fléten, zajímavých tradic, zvyků a krásných obrázků a také návštěva pana Hofbauera a jeho trumpety, se kterou jsme si zazpívali vánoční koledy. Když jsme se dočkali a do školky nám Ježíšek přeci jen dárky přinesl a bylo ji plno! - nemeškali jsme a za slunečného a mrazivého počasí vyrazili procházkou do kostela sv. Bartoloměje v Popovičkách, poděkovat mu. Viděli jsme zde krásný betlém a Ježíškovi za doprovodu varhan zazpívali koledy, které jsme se naučili - krátký video záznam zde, foto zde. Více info o všech zmíněných společenských akcích - zde. Jak celý měsíc u nás plynul a jak krásně jsme se měli, vám také mohou přiblížit fotografie. Všem našim milým rodičům přejeme krásné Vánoce a plno radostí a zdraví v novém roce.

Říkáme si, zpíváme: Leze z pekla, leze čert a to není žádný žert. Po světě se rozhlíží a zlobidla vyhlíží. / Stromečku vstávej, ovoce dávej, umyj se, ustroj se, je štědrý den. / Pásli ovce valaši / Půjdem spolu do Betléma / Moje malé světélko, chci aby svítilo / Světla, světla lucerničky, ta nám září jako svíčky. Velké lampy zas, nesou noční jas. A ta malá světýlka, přicházejí z lehýnka. Krůček tam a zase zpátky, hop a vklouznem do pohádky.

Listopad u Berušek - "Můj domov" Foto zde.

Jako si zvířátka připravují své domečky, aby přečkali zimu, tak i my jsme se zaměřili na náš domov, kde je teplo, když venku už je chladno a zima. Nejprve jsme domečky dokreslovali, vybarvovali, vystříhávali a lepili. Umíme o něm i říkanku. Při stavbách domečků jsme se seznámili s některými  geometrickými tvary (kruh, stříška, čtverec nebo kostka) a víme, co ve kterém pokoji děláme a jak se mu říká. A také víme, kdo v našem domečku bydlí. No přece naše rodina, kterou umíme pojmenovat a někdo i nakreslit a spočítat na prstech. Také víme, že když jsme ve školce, proč naši rodiče chodí do práce. Nevíme mnohdy přesně, co v té práci dělají, ale poznali jsme plno profesí, na které jsme si hráli. Hráli jsme si na pana zahradníka, pana pošťáka Pata a roznášeli poštu. Když jsme byli kadeřníky, navlékali jsme vlasy a česali je, stříhali a natáčeli na natáčky. Jindy, když jsme byli kuchaři, vyrobili jsme si kuchařské čepice a uvařili výborný zeleninový salát. Ještě jsme se proměnili v řidiče aut, autobusu, vlaku a nebo v pilota letadla, muzikanty a nakonec z nás byli malíři, kteří pomocí válečků namalovali krásný impresionistický obraz, který visí v šatně. Fotografie z  celého měsíce najdete zde.

Říkáme si, zpíváme: Byl jednou jeden domeček, Mámo, táto, v komoře je myš,  Šel zahradník do zahrady, Chvíli krokem, chvíli klusem, jedeme si autobusem. Řidič mačká houkačku, jede každou zatáčku. Listopad, listopad.

Říkanka pro správný úchop tužky: Vezmi palec, ukazovák. Zob, zob, teď máš zobák. Do zobáčku tužku dáme, prostředníčkem podpíráme.

Říjen u Berušek - "Barvy podzimu" Foto zde.

Změny přírody jsme sledovali hlavně "Na zahrádce", což bylo převážně hlavní téma pro práci s dětmi. Znaky podzimu - vítr, déšť, padání listí, uspávání zvířátek a sklizeň ovoce a zeleniny jsme si připomínali v říkankách, písničkách a při pohybových a logopedických chvilkách, které jsou u nás součástí téměř každého dne. Už také víme, co roste na stromě a že strom má kmen a korunu, co roste na záhonku, že něco je kyselé a něco sladké. Většina dětí zná základní barvy, které velmi často při hrách opakujeme. Tvořili jsme z přírodnin - navlékali je, obtiskovávali je, tvořili z nich obrazce a obrázky, hráli si s nimi a vytvořili z nich hezké podzimníčkové zátiší do oken u hlavního vchodu školky. 22.října jsme oslavili Den stromů jejich výrobou a snad všechny děti se už seznámily s nůžkami a temperovými barvami. Učili jsme se kreslit kruh, kolo, motanici a rovnou čáru se správným úchopem tužky. Nezapomněli jsme na draky, které jsme si vyrobili a seznámili se tak s lepidlem. Jednomu velkému drakovi jsme vytvořili ocas hrou, při které jsme si procvičovaly základní barvy, předložky (mezi, vedle, na) a porovnávání (větší, menší, největší). Podobně a nenápadně se děti procvičily i při dramatizaci pohádky O řepě. Svátek Haloween jsme si připomněli vyřezáváním a dlabáním dýně, kterou nám přinesl Kubíček, a která nám dlouho hlídala školku. 29.října jsme se seznámili s projektem "Puntíkový den" a proto již víme, že lupénka není nakažlivá a na důkaz toho, že to víme, jsme si vyrobili oblíbené myšky tanečnice s lupénkou. Fotografie z celého měsíce najdete zde.

Říkáme si a zpíváme:  V zahradě na hrušce / Lezu, lezu po žebříku / Foukej, foukej větříčku / Koulela se koulela, velikánská brambora / Dešťové kapičky / Myška tanečnice

Září u Berušek - "S kamarády je nám prima" Foto zde.

Celý měsíc byl pro většinu dětí ve znamení "Seznamování" a "O emocích". Seznamování s novými kamarády, se třídou, hračkami, školkou, zahradou a životem v MŠ není jednoduché. Některé děti prožívaly první odloučení od rodičů na delší dobu více a my všichni jsme se jim snažili pomoci tento pocit opuštěnosti překonat. Strach a smutek se nejlépe dařilo zahánět činností, jako v pohádce Princové jsou na draka. Kreslili jsme, malovali, cvičili a zpívali na téma barvičky, školka, kamarádi. Později, když už jsme se odvážili na první vycházku, poznávali jsme obec Modletice a přenesli ji i do mapy. Navštívili jsme místní hasiče, rybníky s kačenkami a pozorovali život v obci. Děti na vycházkách nejvíce bavila hra na zdravení - třeba vám ji doma také předvedou. A kdo nás v tomto měsíci navštívil? To zjistíte v sekci "Společné akce". Fotografie z celého měsíce u nás najdete zde. 

Říkáme si a zpíváme: Šel medvídek do školky / Na jahodu červenou / Tú, tú, tú, auto už je tu / Česat jabka to je snadné 

Naše rituální říkanky: To jsou ruce, to jsou dlaně / Jede vláček motoráček / Pět lištiček /  Dupy, dupy, klapy, klapy  

smajlík

 


Menu

29. 6. Petr a Pavel

Zítra: Šárka

Vývěska

Výsledky zápisu pro šk. rok 2022-23[1].docx

Zápis do MŠ Modletice pro školní rok 2022/2023 pro ukrajinské děti

Zápis_UK_překlad (1).docx

K zápisu do MŠ přineste tyto doklady.docx

 Informace ke vzdělávání ukrajinských dětí

Příručka_rodiče_cz_Lex_bez.docx

( v českém jazyce)

Příručka_rodiče_ukr_Lex_bez UK.docx

( v ukrajinském jazyce)

Poplatky- úplata za červen.docx

 

Nabídka táborů.pdf

 

TÉMA  podle ŠVP

 "Léto ťuká na dveře"

 Léto.gif

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Virtuální prohlídka

JÍDELNÍČEK

27.-6.-1.7.2022.xls

 

 

 

 

 Alergeny

 smajlici-ke-stazeni-1610.gif

 Školské poradenské zařízení.docx

 

Rodičovská knihovnička.pdf

 kasp.jpg

Povinně zveřejňované informace.docx

 

 

ÚSMĚVNÉ VÝROKY DĚTÍ najdete pod odkazem "Ze života MŠ"

Práce s dětmi je  krásná a nás , dospěláky, velice obohacuje - nedovolí nám zestárnout. S dětmi si užijeme hodně legrace. Přečtěte si, čím nás vaše děti baví.
smajlík 5.gif

 

Návštěvnost stránek

099188